I Belgien har ett förslag som skulle förbjuda slakt utan bedövning nu kritiserats av Gerard Hogan, generaladvokat i EU-domstolen. Han anser att religionsfriheten väger tyngre och måste tas större hänsyn till än djurskyddet. Generaladvokatens åsikt är inte bindande för EU-domstolen men brukar väga tungt.
Eurogroup for animals, där SDF är medlem, har kommenterat generaladvokatens yttrande och anser att det är mycket olyckligt: “alla djur måste få bedövning innan de slaktas”. De påpekar också att allt fler religiösa samfund accepterar bedövning före slakt och att djurskydd och religionsfrihet inte borde vara en motsättning år 2020.
Fredrick Federley, EU-parlamentariker för Centerpartiet och ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, kommenterade nyligen saken i ett av SDFs Facebookinlägg. Han anser att medlemsstaterna gör för lite både i slaktfrågan och frågor gällande djurtransporter.
-Vi ligger på allt vi kan och söker ständigt nya vägar. Äntligen kommer vi vidare med transporterna. Nästa vecka börjar ett granskningsutskott där jag kommer att vara ledamot, skriver Fredrick Federley i inlägget.